Szükség van tervekre a lakásfelújításhoz?

Csak minden második lakásfelújítást követett megtakarítás Magyarországon, pedig szakmai tervezéssel jelentős energiahatékonysági potenciált ...


Csak minden második lakásfelújítást követett megtakarítás Magyarországon, pedig szakmai tervezéssel jelentős energiahatékonysági potenciált lehetne aktivizálni – idézi egy friss tanulmány eredményeit a Magyar Nemzet.

A hazai épületállomány energetikailag elavult, a felújítási ráta évi három százalék körüli, de az úgynevezett mélyfelújítások – a komplex, szakmai tervekkel alátámasztott energetikai modernizációk – aránya tartósan egy százalék alatti. Ahogyan az Európai Unióban, úgy Magyarországon is az épületek felelnek a végső energiafelhasználás és a szén-dioxid-kibocsátás több mint negyven százalékáért – közölte Koritár Zsuzsanna, a hazai épületenergetikai felújításokról szóló tanulmányt készítő Magyar Energiahatékonysági Intézet (MEHI) igazgatója.

Szakértői segítséggel érhető el az optimális eredmény

Márpedig a felújítás nemcsak a szakma, hanem a modernizált lakások lakói szerint is megéri, 93 százalékuk válaszolt így. Ám annak a feltárása, hogy miért érte meg, okozott némi meglepetést. Kiderült ugyanis, hogy a rezsiköltség csökkenését csak valamivel kevesebb, mint a válaszadók fele jelölte meg, holott a vizsgálat kifejezetten az energetikai felújításokról – hőszigetelés, ablakcsere, ajtócsere, fűtés- és melegvízrendszer-korszerűsítés – szólt. Az ellentmondásra csakhamar felfedték a választ is a MEHI-nél: a felújítások 76 százalékához ugyanis nem használtak energetikai tervet, vagyis nem kérték ki szakértő véleményét arról, hogy az adott ingatlant hogyan érdemes korszerűsíteni az optimális eredmény eléréséhez.

Az a probléma a nem megfelelő modernizációval – például, ha 15 centis helyett csak tíz centiméter vastag szigetelést tesznek fel, vagy a tetőszigetelést, tetőcserét szükség esetén nem végzik el –, évekre, évtizedekre belakatolja az épületet a korábbinál valamivel ugyan hatékonyabb, de nem ideális helyzetbe, s csakhamar ismét elavulttá válhat. Ezért lényeges felméretni az épület műszaki állapotát, megterveztetni az optimális megoldást a lehető legnagyobb megtakarítás eléréséért.

3 milliós támogatással újít fel és fenyő- fűrészárura van szüksége? Fatelep három megye határán, árukészlet közvetlen raktárról! Részletekért kérem, kattintson ide! 

Felújítás több lépcsőben

Igaz, hogy kevesek anyagi helyzete engedi meg azt, hogy egy szuszra teljes felújítást hajtson végre az ingatlanán.

– Erre a problémára is megoldást nyújt a szakszerű tervezés – mondta Koritár Zsuzsanna –, hiszen javaslatot adhat, hogy milyen sorrendben érdemes elvégezni a felújítási elemeket, így megoldható a lépcsőzetes beruházás is. Emellett olyan költségektől is megóvhatja az ügyfelet, amiket az átgondolatlan kivitelezés okozna.

Sokan szeretnék felújítani az otthonukat

Kiderült az is, hogy viszonylag nagy a hajlandóság a felújításra, a megkérdezettek 57 százaléka végzett valamilyen energetikai beavatkozást az elmúlt öt évben. Ám a beruházások több mint háromnegyedét szinte ad hoc jelleggel, tervek nélkül és nem teljes körűen hajtották végre, továbbá nem is feltétlenül energiatakarékossági céllal.

2021. január 21. Forrás: Magyar Nemzet

Related

tetőszigetelés 5465269730914426061

Népszerű bejegyzések

item